Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

UNUTAMADIĞIM ÖĞRENCİLERİM VE ANILARIM 1

10 Nisan 2019 Çarşamba 09:37
Seyhan Çağlar Emen
       40 Yıla yakın görev yaptığım okullarda binlerce öğrencim oldu, hiçbirini unutmadım, acı- tatlı binlerce hatıra yaşadım, çok iyilerle çok problemli öğrenciler asla unutulmuyor. İyisi ile veya kötüsü ile hepsi bizim çocuklarımızdı. Öğrencisini kendi aile fertlerinden biri olarak görmeyen kişi, öğretmenlik yapmamalıdır. Öğrencilerimiz, bizim velinimetimiz idi, onların sayesinde Devletimizden maaş aldık.
       Mesleğe başladığım ilk dersimi hiç unutmadım, 5/E sınıfına Muhasebe dersine girmiştim, tüm öğrenciler ayağa kalkmıştı ama orta sıranın en arkasındaki öğrenci yerinden bile kımıldamamıştı. İyi ki bir söz söylememişim, yanına gittim ki ne göreyim, bu gencin iki eli çolak, gözleri şaş, ağzından salya, burnundan sümük, gözlerinden yaş akıyor. Daha sonraları gördüm ki yürüme ve konuşma engelli, önündeki deftere sadece büyük harflerle adını- soyadını, sınıf ve numarasını yazabiliyordu. Yapabileceğim bir şey yoktu. O yıl o sınıfın Muhasebe ve Ekonomi derslerine giriyordum, aynı zamanda sınıf öğretmenleri idim. Yılmaz İ. isimli bu öğrencim, derslerde not tutamazdı, anlamazdı, öğrenemezdi. Sınavlarda kağıda sadece 5/E Yılmaz İ….  1570 diye büyük harflerle adını yazar, soruları ve cevapları yazamazdı. Doğu Anadolu Bölgesinin en doğusunda Rus sınırında yer alan bu ilimizde kışları çok soğuk ve karla kaplı geçerdi, Yılmaz çok soğuk ve tipili havalarda okula gelemezdi. İri yapılı öğrencileri evine göndererek battaniye ile Yılmaz’ı devamsızlıktan kalmaması için okula getirtirdim.
       Öğretim yılı sonunda tüm öğretmenlerin kararı ile Yılmaz’ın bir üst sınıfa geçmesine yardımcı olduk. Ertesi sene Ekim ayında aniden Bakanlık Müfettişleri okulda teftişe başladılar, o zamanlar Müfettişlerden çekinirdik, Yaşar bey isimli bir Müfettişimiz beni m iki dersime girdi, yazılı kağıtlarını istedi, henüz o yeni öğretime başladığından yazılı sınav yapamamıştık. Bunun üzerine geçen yılın sınav kağıtlarını Müdür bey’den istedi, beni yanına çağırdı, elindeki geçen yılın 5/E sınıfı öğrencilerine ait Muhasebe sınavı kağıtları tomarından bir kağıt çekti, kağıdın iki yönünü çevirdi, dikkatli baktı, kağıtta soru ve cevap bir cümle bile yoktu, bembeyaz kağıtta sadece Yılmaz İ….. 5/ E 1570 yazıyordu ve ben üzerine Beş notunu yazarak imzalamışım.  Müfettiş Yaşar Bey: “ Hocam, bu sınav kağıdının notu beş eder mi?.”  diye sorunca biraz korkuyla biraz da Yılmaz’ın durumunu bilerek “ Sayın Müfettişim, bu sınav kağıdının değeri beş not eder.” diye cevap verince Yaşar Bey, sadece teşekkür ederek beni dersime gönderdi. Kim bilir belki de Müfettiş Bey, Yılmaz’ın durumunu sorup öğrenmiştir.
       Üç yıl sonra askerlik görevim dolayısıyla o İl’den ayrıldım, okuldaki öğrencilerimizin birer fotoğrafını ve adreslerini almadığıma yıllar sonra pişman oldum. Yılmaz İ……’nın ne olduğunu ve nerede olduğunu çok araştırdım ama irtibatı kaybetmiştim. Bir haber alamamıştım ya Kars’ta veya İstanbul’da yaşıyor diye düşünüyordum.  Aradan 15 yıl geçmişti, 1993 yılı sonunda Manisa’ya tayinim çıkmıştı, Kars’ta okuttuğum bazı öğrencilerimi buldum ve görüşmeye devam ediyordum. Yılmaz’ı kime sordumsa tanımıyordu.  Yıllar sonra Karslı bir öğrencimin babasının vefat ettiğini öğrenmiştim, taziye ziyaretinde Karslı bir kişi ile tanıştım ve bu kişinin soyadı Yılmaz’la aynı idi, Yılmaz’ı sorunca akraba olduklarını, Yılmaz’ın sağlığının daha kötüye gittiğini, yıllarca yatalak olarak yaşadığını ve birkaç yıl önce Kuşlu Bahçe Mahallesindeki evlerinde vefat ettiğini söylediler. Başımdan aşağıya kaynar sular dökülmüştü, keşke yıllar önce Manisa’da akrabalarını bulabilseydim, vefat etmeden önce Yılmaz’ı son bir defa da olsa görebilseydim.   
       Meslek hayatım boyunca bedensel engelli tüm öğrencilerime bir ağabey veya baba şefkati ile yaklaşarak onlara hizmet etmeye çalıştım, hiçbir şey yapamazsam boş kağıtlarına bile geçerli not veriyordum. Onları daima okulumuzun en başarılı öğrencileri olarak görüyordum. Seni unutmadım Yılmaz, mekanın cennet olsun, sen benim en kıymetli öğrencim değil kardeşim idin.  
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • AMERİKA’DA YAPILAN SOYKIRIM18 Şubat 2020 Salı 11:46
 • LİBYA’DA BİR KAHRAMAN ŞEHZADE11 Şubat 2020 Salı 13:42
 • ARAP DÜNYASINDA BİR TÜRK BAŞBAKAN5 Şubat 2020 Çarşamba 12:40
 • BİR ZAMANLAR SİNEMALARIMIZ VARDI21 Ocak 2020 Salı 09:58
 • 1923 YILINDA ÜLKEMİZİN DURUMU11 Aralık 2019 Çarşamba 14:05
 • İMPARATORLUKTAN CUMHURİYETE BİR TÜRK AYDINI4 Aralık 2019 Çarşamba 10:43
 • ATATÜRK’ÜN CENAZE NAMAZI NEREDE VE NASIL KILINDI?12 Kasım 2019 Salı 15:29
 • ATATÜRK VE ADİLE HALA ( ADİLE ONBAŞI)5 Kasım 2019 Salı 13:47
 • GAZİ ALİ YÜRÜK’ÜN HATIRALARI22 Ekim 2019 Salı 14:02
 • BÜYÜKLERE OYUNCAK: CEP TELEFONU1 Ekim 2019 Salı 11:26
 • BİZİM MÜZİĞİMİZ, BİZİM TÜRKÜLERİMİZ25 Eylül 2019 Çarşamba 10:14
 • BEĞENMEZ28 Ağustos 2019 Çarşamba 11:08
 • BİZİM DELİLERİMİZ20 Ağustos 2019 Salı 10:19
 • BİR MEVTAYA MEKTUP9 Ağustos 2019 Cuma 09:43
 • BELEŞCİLİK VE BELEŞCİLER30 Temmuz 2019 Salı 11:36
 • BAZI YANLIŞ GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZ24 Temmuz 2019 Çarşamba 13:45
 • BATI CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK18 Temmuz 2019 Perşembe 11:15
 • ADRES KARGAŞASI2 Temmuz 2019 Salı 15:10
 • VATAN GARDAŞLARI- HIRİSTİYAN TÜRKLER18 Haziran 2019 Salı 11:24
 • VEFA TİMSALİ ŞAİR REFET KÖRÜKLÜ14 Mayıs 2019 Salı 09:40

 • Tarsus Vilayet ©2006 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Mersin Haber ,Mersin ,Mersin Haberleri ,Mersin Son Dakika ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
  Oluşturma süresi(ms): -1