:

:

:

TURİZM , NEDEN VE NASIL PATLAR?

30 Nisan 2023 Pazar 12:05
Yakup BONCUK
YAKUPBONCUK 
..
TURİZM NEDEN PATLAMIYOR?..
Tarih ve turizm kenti Tarsus…Geriye dönük geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan tarihi bir kentte yaşıyoruz..Aynı zamanda birçok turistik güzelliği var.Ancak, Tarsus Turizmde hak ettiği payı alamıyor.
xx
Resmiyette nüfusu resmiyette 350.732  ama, gayri resmi olarak dışarıdan gelen binlerce misafiri saydığımızda bu rakam 400 binleri geçiyor.Tarsus’ta turistik amaçlı 3 yıldızlı bir otel ve birkaç tane de butik otel var.
Hepsi bu kadar!
Tarsus’ta kısa adı TARTUD olan bir Turizm Derneğimiz var. Başkanlığını Efsus Konak Butik Oteli sahiplerinden Yeşim Sancaktar İçgören yapıyor.Yeşim hanım geçen gün Tarsus Turizmi hakkında görüşlerini açıkladı. Tarsus’ta bir turizm Çalıştayı yapılması gerektiğinin altını çizdi.
 
Yeşim hanım  “Tarsusumuz görebileceğimiz tarihî, kültürel ve doğal zenginliklerin en güzel örneklerine ev sahipliği yapan özel bir kenttir.” diyerek bizleri bilgilendirdi..
Dediki:“Neolitik Çağ’dan günümüze kadar kesintisiz bir yerleşim alanı olmuştur. Gözlü Kule Höyüğü, Antik Çağın en büyük tapınağı anıtsal bir yapı olan Donuktaş, Kleopatra Kapısı, Antik Yol, Sağlıklı Roma yolu ile tarihini anlatan Tarsus kutsal mekanlarımız ile Eshab-ı Kehf Mağarası, St. Paul Kuyusu ve kilisesi, 2. Babil Kralı Nebukadnesar zamanında yaşamış, Yahudileri Babil esaretinden ilmi ve kehanetleriyle kurtarmış bir peygamber olan Danyal Peygamber Mezarı inanç merkezleri ile birlikte Selçuklu-Osmanlı üslubunda tek şerefeli minaresi olan Tarsus Ulu Camii gibi dinî yapıları da eklersek oldukça güçlü bir inanç turizmine sahip olduğunu görüyoruz.Bu kadar mı dersiniz tabi ki değil ..Eskicami, Kırkkaşık bedesteni, tarihi evleri gibi daha birçok noktada görkemini göstermekte. Tarsus Müzesi ve Kubatpaşa medresesi müzelerimiz gezilerinize renkkatacak nitelikli mekanlar. Tarihinin yanı sıra doğal güzelliklere de sahip elbette, Tarsus Şelalesi, Taşkuyu mağarası ve yaylaları ile turizm çeşitliliğine katma değer sağlayan kadim kenttir Tarsus. Tarsusumuz muhteşem yemekleri ile birleşince şahsına münhasır bir gastronomi turizmi de çıkıyor ve diyebiliyoruz ki Tarsus kendi içinde başlı başına bir destinasyondur.Tarsusun güçlü bir ekonomiye sahip, insana ve çevreye duyarlı, sağlıklı kentsel normlara kendi kültürünü koruyarak kavuşması için önemli işlevlere sahip yeni organizasyonel yapıların kurulması gerektiği kentin Turizmden elde ettiği gelirle ortaya konmaktadır.
Bu sebeple ortak akılla sorunları tespit etmek ve akabinde çözüm üretmek esastır. Turistik işlevleri ve turizm politikalarının doğru bir yönetim planlaması ile uygulamak bu kadim kentin bacasız sanayiden nasıl bir gelir sağlayacağını gösterecek nihai neticedir.Tarsus Turizm ve Tanıtım Derneği olarak bu doğrultuda çalışmalar yapmaktayız. Bu vesile ile Turizm Haftasını kutluyorum.”Amaç,Türkiye’nin köklü tarihi geçmişi ve turizmdeki mevcut değerleriyle önemli kentlerinden Tarsus’un turizmdeki potansiyelini öne çıkarmaya yönelik çalışmaların ele alınmasıydı.İşte bu kapsamda bir dizi çalışma yürütülürken TARTUD-Tarsus Turizm Derneği Turizm hareketinde lokomotif olmalıdır.Tarsus turizmi kapsamında yapılan çalışmalar, Tarsus’ta sürdürülebilir turizm ekseninde proje değerlendirmesi, yöre tarihi ve arkeolojinin turizmle ilişkisi konuları sık sık ele alınarak bu kentte Turizm hareketlendirilmelidir.Tarsus’un turizmde coğrafi konumu belli ve tam bir turizm kenti diyoruz.. Tarihi Kent Tarsus’ta yüzlerce tarihi eser ve kalıntı bulunuyor.Çoğu gün yüzüne çıkmış ve Müzede sergilenen bu tarihi kalıntı ve eserlerin yanı sıra birde  taşınmaz mahiyetinde  tarihi eserler ve kalıntılar bulunuyor. Tüm bu  tarihi eserler Tarsus kentine tarihi ve turistik bir özellik kazandırıyor.Kleopatra kapısı, Donuktaş, St. Paul Kilise ve Kuyusu, Antik Yol, Roma Yolu, Gözlükule,Tarihi Şelale, Eshab-ı Kehf - Yedi Uyurlar , Tarihi Tarsus Evleri başta olmak üzere kentin dört bir yanında bulunan bu tarihi eserlerin ve kalıntıların korunması için çaba sarfediliyor...Ve bu kadim kent Tarsus’un , şehir, kültürel miras, iklim, Akdeniz, inanç, sanayi ve ticaret, sağlık, eğitim, akarsu ve toprak, mitoloji, ulaşım ve stratejik konum gibi üstün yönlerine karşılık planlama, bilimsel destek, tanıtım, reklam ve pazarlama, acenteler, konaklama, eğlence, destinasyon, alışveriş, marka, yerel, farkındalık ve hedef konularında zayıf yönleri bulunmakta..

Yapılacak çalışmalarla eksiklikler tesbit edilip giderilmeli..Temennim, TARTUD başkanlığında turizm paydaşlarının, işadamlarının ve bu kente turizm alanında yatırım yapacak kişilerin sık sık bir araya gelmesi..Çünkü Tarsus turizmden bu güne kadar hak ettiği payı alamamış bir kent..Gerçek bir değer Tarsus.. Ama ya değeri anlaşılmıyor.. Ya değerini biz anlatamıyoruz..Yada birileri önümüze engel koyuyor..
Artık bu engelleri aşmalı ve Turizmde kabuğumuzu kırmalıyız.
 
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Tarsus İdman Yurdu'nda yeni dönem8 Ekim 2023 Pazar 11:47
 • TURİZM , NEDEN VE NASIL PATLAR?30 Nisan 2023 Pazar 12:05
 • TABİTİN İNCE DÜŞÜNCESİ26 Mart 2023 Pazar 11:25
 • YENİ DEVLET HASTANESİNE YENİ MR CİHAZI22 Mayıs 2022 Pazar 12:21
 • Ateş düştüğü yeri yakar..22 Ağustos 2021 Pazar 11:28
 • FETHİ BABA VE BEDRİYE ANAYA KAVUŞTULAR29 Mayıs 2021 Cumartesi 13:19
 • BOZDOĞAN SUN TV’DE NE DEDİ?5 Aralık 2020 Cumartesi 13:29
 • TÜRK DÜNYASI VE GAZETECİLER22 Kasım 2020 Pazar 12:32
 • TARSUS’TA DOĞUP BÜYÜYENLER GRUBUNUN HAYIRLI İŞİ8 Kasım 2020 Pazar 10:43
 • HAYATIMIZDA İZ BIRAKANLAR5 Haziran 2020 Cuma 15:36
 • BASINDAN KAYAN YILDIZ15 Mayıs 2020 Cuma 16:52
 • ''Tarsus’ta Doğup Büyüyen Kimsiniz’’ Grubu28 Nisan 2020 Salı 09:38
 • MUHTARLIK KOLAY DEĞİL!18 Nisan 2020 Cumartesi 13:45
 • HAYATIMIZ TİYATRO, KORONA VİRÜS TEHLİKESİ GERÇEK29 Mart 2020 Pazar 13:51
 • SEVGİLİLER GÜNÜNDE..14 Şubat 2020 Cuma 16:49
 • TARSUS’TA ARADIĞINI BULDU9 Şubat 2020 Pazar 12:12
 • YAZARDAN  SOKAK HAYVANLARI İÇİN BAĞIŞ20 Ocak 2020 Pazartesi 09:12
 • TORUN SEVGİSİ27 Temmuz 2019 Cumartesi 12:03
 • SEHER HANIMIN OĞLU21 Eylül 2018 Cuma 15:50
 • TEMİZ BİR KENT İÇİN EL ELE VERMELİYİZ7 Eylül 2018 Cuma 15:17

 • Tarsus Vilayet ©2006 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Mersin Haber ,Mersin ,Mersin Haberleri ,Mersin Son Dakika ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
  Oluşturma süresi(ms): -1