:

:

:

HAZIR MIYIZ?

14 Mayıs 2018 Pazartesi 13:28
Duygu KIR ŞAN
İki gün sonra Ramazan ayına gireceğiz. Ömrü olanlar karşılayacaklar. Eğer ömrümüz olur da karşılarsak, her anını çok iyi değerlendirmeliyiz.
İçinde bulunduğumuz Şaban ayı çok faziletli ve kıymetli bir aydır. Şaban ayında bereketler dağıtılır, hayırlar saçılır. Ramazan ayına tertemiz girebilmek için önemli hazırlıklar yapılır.

Ramazan ayı, Kur’an ayıdır. Sözleriyle, hükümleriyle, müjdeleriyle insanları hidayete sevk eden Kur’an-ı Kerim, Ramazan ayında indirilmiştir. Kur’an-ı Kerim’i okumaya, anlamaya, hatmetmeye hazır mıyız?

Peygamber Efendimiz (s.a.s) “içerisinde Kur’an okunan eve şeytan girmez” buyuruyor. Öyle ise kalplerimizi ve evlerimizi Kuran’ın nuruyla aydınlatmaya hazır mıyız?

Ramazan ayı, ihsanı ve ikramı bol bir aydır. Ramazan ayı manevi hazinelerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, kalplerimizin ve bedenlerimizin günahlardan ve kirlerden temizlendiği bir aydır. Ramazan ayı “Ayların Sultanı”dır. Öyle ise bu sultanı layıkıyla karşılamaya hazır mıyız?

Ramazan ayı, oruç ayıdır. Oruç ibadeti aynı zamanda bir irade eğitimidir. Oruç, nefsi terbiye eder. Öyle ise sadece midemizi değil aynı zamanda kalbimizi, aklımızı, fikrimizi, zikrimizi, elimizi, dilimizi hatta hayallerimizi terbiye etmeye hazır mıyız?

Ramazan ayının her gününü oruçla, her gecesini de ibadetle geçiririz. Ramazan ayında meleklerin dahi imrenerek baktıkları bir insan olmaya hazır mıyız?

Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in ifadesiyle “evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş” olan Ramazan ayında, “Afüv” sıfatının sahibi olan ALLAH’a kendimizi affettirmeye hazır mıyız?

Namaz kılmayan birçok insan, Ramazan ayında beş vakit namaza başlıyor. İbadetlerimizden en fazla lezzet aldığımız ve manevi duygularımızın doruğa ulaştığı Ramazan ayında (eğer kılmıyorsak) beş vakit namaza başlamaya hazır mıyız?

Anne ve babaların çocuklarının ellerinden tutup birlikte camiye gittiklerine hep şahit oluruz. Beş vakit namaz kılmayan bir insanın, teravih namazını nasıl da coşku ve gönül hoşluğu içinde kıldığını görürüz. Camilerimizi kubbelerine kadar doldurmaya hazır mıyız? Mukabele okumaya veya dinlemeye hazır mıyız? Salât-ı ümmiyelerle, tekbirlerle manevi performansımızı yükseltmeye hazır mıyız?

Kısacası; imanımıza musallat olan bütün kötülük, çirkinlik ve kirlerden temizlenmeye hazır mıyız?
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • BEN DE BURDAYIM!20 Nisan 2020 Pazartesi 10:43
 • SUSMA!30 Nisan 2019 Salı 16:06
 • İSYANIM VAR!19 Haziran 2018 Salı 13:03
 • İSLAM'DA İNSAN HAKLARI...5 Haziran 2018 Salı 14:51
 • HAZIR MIYIZ?14 Mayıs 2018 Pazartesi 13:28
 • SEÇİM…7 Mayıs 2018 Pazartesi 13:31
 • İSTİSMAR30 Nisan 2018 Pazartesi 15:51
 • BİZ DEVAM DEDİK AMA…24 Nisan 2018 Salı 15:43
 • DEĞİŞEN NE?27 Kasım 2016 Pazar 15:08

 • Tarsus Vilayet ©2006 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Mersin Haber ,Mersin ,Mersin Haberleri ,Mersin Son Dakika ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
  Oluşturma süresi(ms): -1