:

:

:

HACI ÖMER AĞADA’N HAYAT DERSLERİ

29 Aralık 2020 Salı 11:47
Seyhan Çağlar Emen
Kayseri’nin Ağırnas ilçesi Akçakaya köyünden işsizlik ve yoksulluk dolayısıyla Adana’ya göç eden Hacı Ömer SABANCI, hayatında hiç okula gitmemiş, okuma- yazma bilmeyen ve geçimini pamuk pazarında, çırçır fabrikalarında sırt hamallığı ile sağlayan bir köylüdür. Adana’daki çırçır fabrikalarına  pamuk taşıyan kağnı arabalarından dökülen pamukları yoldan toplar, biriktirir ve satar, para biriktirir. Çok çalışkan ve kazandığı her kuruşu biriktiren, tasarruf sahibi bir adamdır. Okur- yazar değildir ama geleceği gören bir adamdır. Sizlere büyüklerimizden dinlediğim bazı konuları aktarmak istiyorum.
       Rahmetli Başvekil  Adnan MENDERES, Adana’ya gelişlerinden birinde Hacı Ömer Ağayı çağırarak kendisine dokuma fabrikası kurmasını teklif edince Ömer Ağa” Sayın Başvekilim, benim okumam- yazmam yok, Milli Mensucat Fabrikasının müdürünü ve mühendislerinden birkaçını  bana verirsen fabrikayı onlara kurdururum.” der, Başvekil MENDERES, isteğini kabul eder, Ömer Ağa ilk fabrikası olan BOSSA’yı Seyhan nehri kenarına inşa eder. BOSSA, (Birlik Olalım Sanayi Sahasına Atılalım) cümlesinin ilk harflerinden meydana gelen bir isimdir. Fabrikanın açılışına gelen Başvekil  MENDERES’in bir şey dikkatini çeker, her şey mükemmeldir ama yemekhanedeki tabaklar kalın bakırdan yapılmıştır, niçin porselen değil bakır tabak tercih ettiğini sorunca Hacı Ömer  Ağa” Porselen koysaydım her  gün 5-10 tabak kırılır, ama bakır tabak düşerse eğilir bakırcıya düzelttirir yine aynı tabağı kullanırım.” diye cevap verir. Tasarrufun önemine dikkat çekmiştir.  BOSSA, Türkiye’nin ilk modern dokuma fabrikasıdır,
       Parasını değerlendirmek ve daha çok yatırım yapmak için kendi bankası olan AKBANK’ı  kurar, AKBANK (ADANA – KAYSERİ Bankası harflerinden oluşturulmuştur.)  büyük oğlu rahmetli İhsan(Güler Sabancı’nın babası), Adana Demir Sporun fanatik taraftarı idi, babasının yanında çalışmış ve genç yaşta kalp krizinden vefat etmiştir. Sakıp SABANCI, Orta okul   son sınıfta okurken sağlık sorunları baş gösterir,  Adana’nın meşhur Matematik öğretmeni Bakkal Mahmut, Hacı  Ömer Ağaya, Sakıp’ın okuyamayacağını söyleyerek  okuldan almasını tavsiye eder, böylece Sakıp Ağa, orta okulu bitiremeden  Akbank’ta veznede  para sayarak iş hayatına atılır. Matematik öğretmeni Mahmut Bey notu gramla tartarak verdiğinden dolayı öğrencileri,  O’na Bakkal Mahmut lakabını takmışlardır. Her öğretmenin bir lakabı vardır, şemsiyesinin dışı temiz içi çamurlu Hoca Arif Nihat, Atom Raşit, Baba Şevket, Noktalı virgül Mahmut, Efe Bekir, Kel Muhittin, Japonlu, Con Ali  v.s. 
       Hacı Ömer Ağa, İstanbul’da bulunan meşhur Atlı Köşkü 300 bin liraya satın alır, yaz tatilinde orada ikamet eder. Bir gün bahçedeki çim makinesi arızalanır, parçasının değiştirilmesi gerekir, parçayı sökerek yenisini almak üzere apar topar Sirkeci’ye gider, yanına para almadığını fark edince en yakın Akbank şubesine girer, kıyafeti bozuk, kirli ve yağlıdır. Kendisini tanımayan bayan memur sert bir ifade ile koltuklara oturmamasını, kirletmemesini ikaz eder, Hacı Ömer Ağa, doğruca Müdür odasına yönelir, Şube Müdürü Patronunu o kıyafette görünce önce şaşırır sonra elini öperek masasına davet ederek koltuğuna oturtur. Bayan memur,  olanları görünce azarladığı kişinin önemli biri olduğunu anlar ve korkudan ağlamaya başlar,  Hacı Ömer Ağa, olayı müdür beye anlatır ve memuru çağırarak ” kızım ben bu bankanın sahibiyim, benim malıma ve bankama sahip çıktığın için sana teşekkür ediyorum, senin gibi memurlara ihtiyacım var.” diyerek  bayan memuru teselli eder ve bu memurun ödüllendirilmesi için şube müdürüne talimat verir, ihtiyacı olan parayı alarak oradan ayrılır.
       Günümüzde acaba kaç işveren bu düşünceye sahiptir ve böyle davranır? Özel ve aile hayatlarında aşırı cimri ve şatafattan uzak olan Sabancı ailesinin birinci kuşak mensupları hayır işlerinde elleri açık ve bonkör idiler, bu aile mensuplarından öğreneceğimiz çok şey, alacağımız dersler  vardır.   
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • TÜRK İHTİLALİNİN ÖNCÜLERİ 26 Mayıs 2021 Çarşamba 14:38
 • ASİL YAŞAYANLAR- ASİL ÖLENLER9 Mart 2021 Salı 08:40
 • SABANCI AİLESİ VE ADANA SABANCI CAMİİ27 Ocak 2021 Çarşamba 08:37
 • HACI ÖMER AĞADA’N HAYAT DERSLERİ 29 Aralık 2020 Salı 11:47
 • MAHATMA GANDHİ VE PASİF DEVRİM 18 Kasım 2020 Çarşamba 09:53
 • TELEFONLA KONUŞMA ADABI9 Eylül 2020 Çarşamba 16:56
 • SADRAZAM TALAT PAŞA 6 Ağustos 2020 Perşembe 12:27
 • PSİKOLOJİK SAVAŞ30 Haziran 2020 Salı 14:33
 • TARSUS TAYYARE CEMİYETİ20 Nisan 2020 Pazartesi 10:37
 • YAĞMUR’UN HATIRLATTIKLARI31 Mart 2020 Salı 15:47
 • ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE ŞİİRİ NEREDE VE NASIL YAZILDI24 Mart 2020 Salı 09:36
 • AMERİKA’DA YAPILAN SOYKIRIM18 Şubat 2020 Salı 11:46
 • LİBYA’DA BİR KAHRAMAN ŞEHZADE11 Şubat 2020 Salı 13:42
 • ARAP DÜNYASINDA BİR TÜRK BAŞBAKAN5 Şubat 2020 Çarşamba 12:40
 • BİR ZAMANLAR SİNEMALARIMIZ VARDI21 Ocak 2020 Salı 09:58
 • 1923 YILINDA ÜLKEMİZİN DURUMU11 Aralık 2019 Çarşamba 14:05
 • İMPARATORLUKTAN CUMHURİYETE BİR TÜRK AYDINI4 Aralık 2019 Çarşamba 10:43
 • ATATÜRK’ÜN CENAZE NAMAZI NEREDE VE NASIL KILINDI?12 Kasım 2019 Salı 15:29
 • ATATÜRK VE ADİLE HALA ( ADİLE ONBAŞI)5 Kasım 2019 Salı 13:47
 • GAZİ ALİ YÜRÜK’ÜN HATIRALARI22 Ekim 2019 Salı 14:02

 • Tarsus Vilayet ©2006 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Mersin Haber ,Mersin ,Mersin Haberleri ,Mersin Son Dakika ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
  Oluşturma süresi(ms): -1