:

:

:

Seçer, Roza filminin galasına katıldı

Tarih: 8 Ekim 2023 Pazar 11:38
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Seçer, Roza filminin galasına katıldı
- Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hamit İzol’un aynı isimli kitabından uyarlanan Roza filminin galasına katıldı. Başkan Seçer ve Meral Seçer, Şanlıurfa’dan Mersin’e uzanan bir göç hikâyesini konu alan filmin galasındafilmin oyuncu ve teknik kadrosu ile de bir araya geldi.
Seçer, filmin Mersin’de çekilmesinden dolayı kent adına mutlu olduğunu ifade ederek, “Türkiye'nin gerçeği olan, ancak konuşmaktan imtina edilen konuların bu romana ve ardından da filme taşınmasından dolayı böyle bir yapıtın hem cesaret istediğini hem de takdire şayan olduğunu ifade etmek isterim” dedi.
Romanın Mersin’in sosyolojisini de yansıttığını belirten Seçer, “Aslında Türkiye'de alkışlanması gereken memleketlerin başında Mersin gelir. Türkiye'nin çok büyük yükünü çekti yıllar yılı. Mersin alkışı hak ediyor. Benim nazarımda böyle” diye konuştu.
Seçer, Mersin’in barındırdığı farklı renkler ve inançsal çeşitlilikler dolayısıyla kentin bir film platosu haline gelebileceğine inandığını söyledi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve eşi Meral Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Başkanı Hamit İzol’un çok satan Roza isimli kitabından uyarlanan Roza filminin galasına katıldı. Başkan Seçer ve Meral Seçer, Şanlıurfa’dan Mersin’e uzanan bir göç hikâyesini konu alan filmin galasındafilmin oyuncu ve teknik kadrosu ile bir araya geldi.
Divan Otel’de düzenlenen galaya; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra; Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Oyuncu Fikret Kuşkan, filmin oyuncu kadrosu ve teknik kadro,kent protokolü, STK ve oda yöneticileri katıldı.
Seçer: “Böyle bir yapıtın hem cesaret istediğini hem de takdire şayan olduğunu ifade etmek isterim”
Başkan Vahap Seçer, Roza filminin Mersin’de çekilmesinden dolayı kent adına mutlu olduğunu ifade ederek, “Mersin’de tanıdığım ve sevgi, saygı duyduğum bir arkadaşımın romanından esinlenerek, aynı zamanda gerçek bir hayat hikâyesini anlatan bir filmin burada çekilmesi kadar, aslında Türkiye'de sadece Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu değil, Türkiye'nin birçok yerindeki toplumsal tabuları, kadına yönelik şiddetten aile içi istismara kadar aslında Türkiye'nin gerçeği olduğunu, ancak konuşmaktan imtina edilen konuları bu romana ve ardından da filme taşınmasından dolayı da böyle bir yapıtın hem cesaret istediğini hem de takdire şayan olduğunu ifade etmek isterim” dedi.
 
“Türkiye'de alkışlanması gereken memleketlerin başında Mersin gelir”
Roza filminin önemli ve değerli bir çalışma olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, romanın da Mersin'i ifade edip, sosyolojisini tanımladığını ve Mersin'in Mersin olma hüviyetinin de bir şekilde filmde anlatıldığını dile getirdi. Seçer, “Mersin göçlerle kurulmuş ve büyümüş, farklı kültürler ve geleneklere sahip insanları bir uyum içerisinde yaşatmayı sağlayan çok güçlü bir memleket. Aslında Türkiye'de alkışlanması gereken memleketlerin başında Mersin gelir. Türkiye'nin çok büyük yükünü çekti yıllar yılı. İç göçler, dış göçler, toplumsal meseleler, çatışma ortamları, ekonomik krizler, komşulardaki sıcak çatışmalar; o yükleri bünyesine aldı ve bunları absorbe etti ve şu anda burada oturan herkesin sayesinde, seçilmişten bürokratın sağduyusuyla, alicenaplığıyla, ferasetiyle huzur ve barış içerisinde yaşadığımız bir kent. Mersin alkışı hak ediyor. Benim nazarımda böyle” diye konuştu.
 
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.

Tarsus Vilayet ©2006 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber ,Mersin ,Mersin Haberleri ,Mersin Son Dakika ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): -1