:

:

:

ECZACILAR SORUYOR:

7 YILDIR FİYAT GÜNCELLEMESİ NEDEN YAPILMIYOR? SAĞLIK BAKANLIĞI VE İLGİLİ KURUMLAR ECZANEDE YAPILAN İLAÇLARIN FİYAT GÜNCELLEMESİNİ NE ZAMAN YAPACAK? EN SON GÜNCELLEME 2015’TE YAPILMIŞ… ECZACILAR 2022’DE BİLE 2015’TEN KALMA FİYAT TARİFESİYLE İLAÇ YAPIYOR. OYSA GEÇEN 7 YILDA İLAÇ YAPIMINDA KULLANILAN MATARYELLERİN ALIŞ FİYATLARI KATLANDIKÇA KATLANIYOR.
Tarih: 10 Mayıs 2022 Salı 09:50
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
ECZACILAR SORUYOR:
- Eczacıların Türk Eczacılar Birliği( TEB)’ne Majistral Programı yeni fiyatlarla güncellenmeli talebine ise 2015 yılında yapılan fiyat güncellemesi olduğu ve yeni güncellemenin olmadığı yanıtı veriliyor.
16.01.2017’de yapılan bir başvuru dilekçesine TEB tarafından verilen cevap aynen şöyle:
‘BÖLGE ECZACI ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA
Birliğimiz tarafından T.C Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi İlaç Kurumu Başkanlığına yapılan başvurumuz ile ‘Eczanelerde üretilen ilaçlar için Tarifede yapılacak fiyat düzenlemelerinde kullanılan Majistral tarifenin 2011-2015  dönemi için  Maliye Bakanlığınca yayımlanan Vergi Usul Kanununun Tebliği ile belirtilen güncel oranlar uygulanarak hazırlanmış listesi onaya sunulmuştu.
Kurum tarafından yapılan incelemeler sonucunda   güncelleme talebimiz uygun bulunmuş  olup 2011-2012-2013-2014-2015 yılları için ve  güncellenen fiyatlar Makam oluru ile  onaylanarak birliğimize gönderilmiştir.
-------
5 yıl için yapılan fiyat güncellemeleri ile majistral olarak hazırlanan ilaçlara ait tarifede Vergi Usul Tebliği ile  belirtilen oranlarda  artış sağlanmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından  fiyat güncelleme işlemleri , Kurumun İlaç Geri Ödeme  Komisyonu tarafından  onaylanmasının ardından uygulamaya alınacak olup konu hakkında gerekli bildirim  TİTCK tarafından  Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmıştır.  Majistral tarifede yer alan hammadelerin”ml” formunda  da tarifede yer alması konusunda ise çalışmalarımız devam etmektedir.
Birliğinizi ve konunun üyelerinize duyurulmasını saygılarımla rica ederim.
Ecz.Arman Üney

Genel sekreter  ‘
………
Buradan çıkacak yorum ise ”TEB olarak biz elimizden geleni yapıyoruz. Gerisi Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumlara kalmış” demek.
Döviz kurlarının tavan yapmış ve de ilaç yapımında kullanılan majistral ilaçların fiyatları üçe beşe, hatta beşe ona katlanmış durumda.Örneğin 2015’te kilosu 15 TL olan katı vazelinin fiyatı 100 TL’ye ulaşmış. Tarifede 80 kuruş olan boş şişenin bile bugünkü fiyatı en az 3 ile 15 lira arsında…
Kısacası, 7 yılda neden bir fiyat güncellemesi yapılamıyor Hem Eczacılar hem de biz Tarsus Vilayet Gazetesi olarak ilgili kurumlara soruyor ve olumlu bir yanıt bekliyoruz.
ŞU FİYAT GÜNCELLEMESİNİ YAPIN ARTIK!
 
 
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.

Tarsus Vilayet ©2006 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber ,Mersin ,Mersin Haberleri ,Mersin Son Dakika ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): -1