Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

BÜYÜKLERE OYUNCAK: CEP TELEFONU

1 Ekim 2019 Salı 11:26
Seyhan Çağlar Emen
Çağımızın en önemli iletişim araçlarından birisi de cep telefonudur,  cep telefonu zorunlu ihtiyaçlarımız haline gelmiştir, bazen  zor durumda  kalan insanların hayatını kurtarmaktadır. Ancak, günümüzde ve çevremizde gördüğümüz kadarıyla iletişimden çok sohbet ve oyun aracı olarak kullanılmaktadır. Çocuklarda ve gençlerde ise bağımlılık yapmaktadır, sabah okula giden öğrencilerin elindeki telefonla konuşarak veya mesaj çekerek önüne bile bakmadan yürüdüklerini,  aynı öğrencilerin okuldan çıkış saatinde de yine ellerindeki telefonla meşgul oldukları görülmektedir. Emekli maaşımı aldığım bir kamu banka şubesine ne zaman gitsem özel güvenlik elemanı, devamlı   telefonu  ile meşgul olmaktan ve  mesaj yazmaktan  şubeye gelen müşterileri bile takip etmemekte, banka şubesini  güvenlikçi  değil  Allah korumaktadır.
       Basında çıkan haberlere göre ülkemizde her bir kişiye 2 adet cep telefonu düşmektedir, hatta aynı anda iki telefon birden taşıyan ve kullanan kişiler mevcuttur.  Milli gelirimizin önemli bir kısmı ithal edilen telefonlara harcanmaktadır,  modelleri her yıl değişmekte,  pahalı  yeni model  telefonlar da   kapışılmaktadır.  Yine yapılan bir araştırmaya göre  dünyada en fazla cep telefonu ile konuşanların  yılda ortalama 160 saat  ile Türkler olduğu  basında  yer  aldı. Gereksiz yerlerde ve gereksiz zamanlarda gereksiz konuşmalar bizlere zaman kaybettirmektedir, otomobilini kullanırken ağzında sigara, bir elinde direksiyon bir elinde de cep telefonu ile konuşan sürücüler, trafik kazasına davetiye çıkarmaktadır. A.B.D. ve İngiltere’de görev yapan dostlarım, o ülkelerde böyle bir şeye izin verilmediğini ve yasak olduğunu söylediler. Okulda, öğretmen sınıfta ders anlatırken arka sıralarda oturan öğrenciler, dersle değil mesajla ve cep telefonu ile ilgilenmektedirler. Veliler, çocuğunun defter- kitabından önce cep telefonu ihtiyacını karşılamaktadır. Veliyi okula getirmenin en kestirme yolu, öğrencinin cep telefonunu elinden almaktır, veli 15 dakika içinde okul yöneticilerinin kapısına dayanmaktadır, telefon,  çocuğunun  dersinden  ve  başarısından  daha önemlidir.  
       TÜİK verilerine göre, ülkemizde bilgisayar kullanma yaşı ortalama 8, cep telefonu kullanma yaşı 10 olup her 10 çocuktan 9’u televizyon izlemektedir. Uzmanlara göre cep telefonu, çocukların performansını % 30 oranında düşürmektedir. Öğrenci akşam hangi durumla yatarsa sabah da o düşünceyle uyanmaktadır, iletişim araçlarında kaybettiği  zamanı  kitap  okumaya  ve derslerine çalışmaya ayırmalıdır. Öğrenci, belirlediği hedefler doğrultusunda vakit nakittir, kaybedilen zamanın   geri  getirilme imkanı bulunmadığını bilmelidir. Fatura ödemek için  gittiğim telefon bayiinde  bir yaşlı bayanın ağlamaklı bir sesle memure hanıma dert yandığına, oğlunun sabahlara kadar yurt dışındaki kız arkadaşı ile telefonla konuştuğunu, her ay yaklaşık bin lira telefon masrafı  ödediklerini  şikayet ettiğine şahit olmuştum.
       Cep telefonlarının piyasaya yeni çıktığı günlerde,  hiç kimsede bulunmadığı halde ilk defa cep telefonu satın alan kişi kurumumuzda taşeron olarak ve asgari ücretle çalışan temizlik işçisi idi, okullarımızda en ucuz telefon yönetici ve öğretmenlerde,  en  pahalı  ve  son model  telefon ise öğrencilerde bulunmaktadır.  Hatta cep telefonu sınavlarda kopya aracı olarak kullanılmakta, okulda genel disiplini bozmakta,olumsuz  davranışlara sebep olmaktadır.   Bir emekli eğitimci olarak velilere sesleniyorum, çocuğunuz bilinçli değilse O’nun öğrenim hayatını bitirmek istiyorsanız, çocuğunuza küçük yaşta en pahalı ve çok fonksiyonlu cep telefonu alınız,  evinizdeki  bilgisayara  internet bağlattırınız, gece- gündüz bunlarla meşgul olmasını teşvik ediniz. Hiç merak etmeyiniz, çocuğunuz bilgisayar, internet ve cep telefonu bağımlısı olmuştur ve tedavi çaresi de bulunmamaktadır. Uzmanlar, öğrencilere üniversiteye gidene kadar cep telefonu satın alınmamasını tavsiye ediyorlar.
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • TELEFONLA KONUŞMA ADABI9 Eylül 2020 Çarşamba 16:56
 • SADRAZAM TALAT PAŞA 6 Ağustos 2020 Perşembe 12:27
 • PSİKOLOJİK SAVAŞ30 Haziran 2020 Salı 14:33
 • TARSUS TAYYARE CEMİYETİ20 Nisan 2020 Pazartesi 10:37
 • YAĞMUR’UN HATIRLATTIKLARI31 Mart 2020 Salı 15:47
 • ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE ŞİİRİ NEREDE VE NASIL YAZILDI24 Mart 2020 Salı 09:36
 • AMERİKA’DA YAPILAN SOYKIRIM18 Şubat 2020 Salı 11:46
 • LİBYA’DA BİR KAHRAMAN ŞEHZADE11 Şubat 2020 Salı 13:42
 • ARAP DÜNYASINDA BİR TÜRK BAŞBAKAN5 Şubat 2020 Çarşamba 12:40
 • BİR ZAMANLAR SİNEMALARIMIZ VARDI21 Ocak 2020 Salı 09:58
 • 1923 YILINDA ÜLKEMİZİN DURUMU11 Aralık 2019 Çarşamba 14:05
 • İMPARATORLUKTAN CUMHURİYETE BİR TÜRK AYDINI4 Aralık 2019 Çarşamba 10:43
 • ATATÜRK’ÜN CENAZE NAMAZI NEREDE VE NASIL KILINDI?12 Kasım 2019 Salı 15:29
 • ATATÜRK VE ADİLE HALA ( ADİLE ONBAŞI)5 Kasım 2019 Salı 13:47
 • GAZİ ALİ YÜRÜK’ÜN HATIRALARI22 Ekim 2019 Salı 14:02
 • BÜYÜKLERE OYUNCAK: CEP TELEFONU1 Ekim 2019 Salı 11:26
 • BİZİM MÜZİĞİMİZ, BİZİM TÜRKÜLERİMİZ25 Eylül 2019 Çarşamba 10:14
 • BEĞENMEZ28 Ağustos 2019 Çarşamba 11:08
 • BİZİM DELİLERİMİZ20 Ağustos 2019 Salı 10:19
 • BİR MEVTAYA MEKTUP9 Ağustos 2019 Cuma 09:43

 • Tarsus Vilayet ©2006 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Mersin Haber ,Mersin ,Mersin Haberleri ,Mersin Son Dakika ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
  Oluşturma süresi(ms): -1