Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

BİZİM DELİLERİMİZ

20 Ağustos 2019 Salı 10:19
Seyhan Çağlar Emen
       Aslında Deli Adam diye bir şey yoktur, klinik vaka veya psikolojik rahatsızlığı olan kişiler vardır. Atın iyisine doru, adamın iyisine deli derlermiş. Osmanlı akıncıları arasında öyle bir grup fedai vardır ki onlar imkansızı başarırlar ve gözü kara, olağanüstü cesur ve ölümden korkmayan, ileri atılıp bir daha geri dönmeyi düşünmeyen fedailerdir.  Deli veya meczup dediğimiz kişilerin arasında üstün zekaya ve yeteneklere sahip kişiler görebiliriz. Deli dediğimiz aslında veli olan kişilerle alay etmek, onları kızdırmak veya alay etmek yanlış bir davranıştır. Çünkü hepimiz birer deli veya meczup adayıyız, üniversite mezunu, makam ve unvan sahibi bazı okul arkadaşlarım şu anda köyün delisi oldular.
       Her akıllıda bile az da olsa delilik vardır, Osmanlı Devleti zamanında çarşıdan yokuş başına doğru yürüyen bir saf vatandaşa esnaf dükkanından kaldırıma çıkarak ardından Deli diye bağırırlar ama saf vatandaşımız aldırış etmez, cevap bile vermez, yokuşun sonuna varınca geriye döner ve olanca kuvveti ile Deli diye bağırır ki tüm esnaflar dışarıya çıkınca saf vatandaş: “ Ulan, bu memlekette amma çok deli varmış ha.”der ve yoluna devam eder.  Akıl hastanesinin önünden geçen vatandaş, giriş kapısının iç kısmında oturan ruh hastasına: “ Siz, içeride kaç kişisiniz?” diye sorunca akıl hastası cevap verir: “ Asıl siz, dışarıda kaç kişisiniz?”  Yıllar önce bir banka şubesinde tanıdığım bir meczup müşterilere Küt’ül  Amare Zaferi ile Halil Paşa ve komutanlarını anlatırken söze girerek bu bilgileri nereden öğrendiğini sorunca şu cevabı verdi: “ Ağabey, deli olduysak cahil olmadık ya.”  Kim deli kim akıllı anlayamadım. 
       Köyün delisinden muhtar sorumludur, köyün delisi köye ve köylülere zarar verirse, görevini yapmadığı ve deliyi tedavi ettirmediği için muhtar sorumlu tutulur, muhtar yöneticidir ve gerekli tedbirleri alacak ve basiretli davranacaktır. Eskiden Kaymakam köye gelmeden önce muhtar köyün noksanlarını köyün delisine ezberlettirirmiş, Kaymakam Bey, ziyarete gelince deli kendisine ezberlettirilen sorunları anlatır, muhtar kızarsa muhtar araya girer, “ Efendim, bu adam köyümüzün delisidir, ne dediğini bilmez, delidir, ne söylese yeridir.” diyerek Kaymakam Beyi sakinleştirirmiş. Deli, deliyi görünce çomağını saklarmış, gençliğimde cahillik zamanımız bir grupla kavga ettik, polis hepimizi toplayıp karakol götürdü, ifadelerimizi alırken nezarethanede sarhoş olarak rezalet çıkaran arzuhalci Orhan ile birlikte bir deliyi de bir araya koymuşlar, deli, Orhan’ı görünce korktu ve “ bu sarhoşu buradan çıkarın, beni öldürecek.” diye bağırmaya başlamıştı, anladım ki deli sarhoştan, beyaz önlüklü doktordan ve diğer delilerden korkarmış.
       Bazı şehirlerimiz delileri ile meşhurdur, Üsküdar’ın velileri, delileri ve kedileri meşhur imiş. Bazen düşünüyorum ki, deli olmak akıllı olmaktan iyidir, zira akıllı olup başkalarının kahrını çekmektense deli ol ki başkaları senin kahrını çeksin. Deli cesur ve kuvvetli olur, her mahalleye, köye hatta her eve bir deli lazımdır. Mahallemizde deliler çoktu ve herkes onlardan çekinirdi, o deliler adeta mahallemizin namus bekçileri idi, komşularının kadın, kız ve çocuklarını yabancılara karşı korurlardı. Bizler de onlardın korktuğumuzdan onlara saygı gösterir, her dediklerini kabul etmek zorunda kalırdık. Zır deli, zır zır deli tehlikelidir ama bazı deli geçinen akıllılar vardır ki onlardan korkmak gerekir, oldukça sinsidirler. Deli dostun olacağına akıllı düşmanın olsun. Delinin ipi ile kuyuya inilmezmiş, ne yapacağı belli olmaz. Öğrencilik yıllarımızda geceleri sabaha kadar deli kızdırmaya giderdik ama şimdi bu yanlış davranışımızdan dolayı pişmanlık duymaktayım. Yarın ben de aklımı yitirebilirm.
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • AMERİKA’DA YAPILAN SOYKIRIM18 Şubat 2020 Salı 11:46
 • LİBYA’DA BİR KAHRAMAN ŞEHZADE11 Şubat 2020 Salı 13:42
 • ARAP DÜNYASINDA BİR TÜRK BAŞBAKAN5 Şubat 2020 Çarşamba 12:40
 • BİR ZAMANLAR SİNEMALARIMIZ VARDI21 Ocak 2020 Salı 09:58
 • 1923 YILINDA ÜLKEMİZİN DURUMU11 Aralık 2019 Çarşamba 14:05
 • İMPARATORLUKTAN CUMHURİYETE BİR TÜRK AYDINI4 Aralık 2019 Çarşamba 10:43
 • ATATÜRK’ÜN CENAZE NAMAZI NEREDE VE NASIL KILINDI?12 Kasım 2019 Salı 15:29
 • ATATÜRK VE ADİLE HALA ( ADİLE ONBAŞI)5 Kasım 2019 Salı 13:47
 • GAZİ ALİ YÜRÜK’ÜN HATIRALARI22 Ekim 2019 Salı 14:02
 • BÜYÜKLERE OYUNCAK: CEP TELEFONU1 Ekim 2019 Salı 11:26
 • BİZİM MÜZİĞİMİZ, BİZİM TÜRKÜLERİMİZ25 Eylül 2019 Çarşamba 10:14
 • BEĞENMEZ28 Ağustos 2019 Çarşamba 11:08
 • BİZİM DELİLERİMİZ20 Ağustos 2019 Salı 10:19
 • BİR MEVTAYA MEKTUP9 Ağustos 2019 Cuma 09:43
 • BELEŞCİLİK VE BELEŞCİLER30 Temmuz 2019 Salı 11:36
 • BAZI YANLIŞ GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZ24 Temmuz 2019 Çarşamba 13:45
 • BATI CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK18 Temmuz 2019 Perşembe 11:15
 • ADRES KARGAŞASI2 Temmuz 2019 Salı 15:10
 • VATAN GARDAŞLARI- HIRİSTİYAN TÜRKLER18 Haziran 2019 Salı 11:24
 • VEFA TİMSALİ ŞAİR REFET KÖRÜKLÜ14 Mayıs 2019 Salı 09:40

 • Tarsus Vilayet ©2006 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Mersin Haber ,Mersin ,Mersin Haberleri ,Mersin Son Dakika ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
  Oluşturma süresi(ms): -1