Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

TARSUS'TAN DETAYLAR...

Tarih: 6 Nisan 2021 Salı 09:33
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
TARSUS'TAN DETAYLAR...
- 5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ DOLAYISIYLA
 ATATÜRK ANITINA ÇELENK BIRAKTILAR.
Tarsus Baro Temsilcisi ve Mersin Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Cihan ÖKTEM ve Baro üyesi avukatlar, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Atatürk Anıtına çelenk bıraktılar.
 
Burada bir konuşma yapan Av. Cihan ÖKTEM, “Önce avukatların, sonra onların oluşturduğu baroların bir araya gelme günüdür 5 Nisan. Avukatlar Günü olarak kutlanmasındaki gerekçe budur. Dünya tarihi boyunca hak ve hukukun üstünlüğü için, vatandaşın hakkının aranması, toplumun ve devletin hukukun üstünlüğü ilkesinde vücut bulmasında yılmaz savaşçılar olan avukatlar, bugün mesleklerini icra ederken maruz kaldıkları saldırılara, ekonomik zorluklara karşın hayatları pahasına mücadele etmekten, vatandaşın hak ve özgürlüğü, adil yargılanma hakkı ve hukukun üstünlüğü ilkesi için mücadele etmekten vazgeçmemektedir. Bu kutsal mesleği, onuruna yakışır ve erdemli bir şekilde icra eden tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyorum” dedi.
 
Av. Cihan ÖKTEM, açıklamasında şunlara değindi:
 
“Toplum ve devlet açısından önemi ve rolü tarihinden belirgin olan mesleğimizin sorunları her geçen gün artmaktadır. Talebimiz; bu sorunların çözülmesi, mesleğin etkin şekilde yapılmasının önündeki engellerin kaldırılması ve ulu Atatürk’ ün gösterdiği “çağdaş medeniyetler seviyesini yakalamak ve bunun üzerine çıkmak”  hedefinin en önemli unsuru olan “hukukun üstünlüğü ilkesi” nin ve “adil yargılanma hakkı” nın tam ve eksiksiz olarak uygulanmasıdır. Böylece Ulu Önder’ in gösterdiği bu hedefe varılacağı ve vatandaşımızın hak ve hukukun, özgürlüğünün korunacağı muhakkaktır. Bu noktada en önemli işlev avukatlardır - avukatlardadır. Avukat, her kimden gelirse gelsin tüm haksızlıkların karşısında duran, bağımsız olarak hak ve hukuku arayan kişidir. Varlığı, bireyin ve toplumun hak ve hukukunun en büyük güvencesidir. Adalet mülkün temelidir. Avukat olmadan ise adalet olmaz!!
 
Hukukun üstünlüğü ve değerlerinin korunması; özgür savunmanın ve adil yargılanma hakkının tartışma konusu olmamasıyla mümkün olacaktır. Avukatlığın daha etkin şekilde icrasının yapıldığı ve buna herkes tarafından saygı gösterildiği, önündeki sorunlarının ve engellerin kaldırıldığı, meslektaşlarımızın saldırılara uğramadığı, etkin olarak korunduğu, ekonomik zorluklardan intihar etmediği günlerde kutlamak dileğiyle tekrar 5 Nisan Avukatlar Günümüzü kutluyor, salgının olmadığı sağlıklı günlere ulaşmamızı diliyorum.” Kaynak.tarsusakdeniz.com
 
……….OOO………
ÖMER KURNAZ SEYYANEN ZAM İSTEDİ
Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, TÜİK tarafından açıklanan TÜFE artışlarının emeklilerimizin harcamalarındaki artışın çok uzağında kaldığına dikkat çekerek, emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmasını istedi.
 
Başkan Ömer Kurnaz, TÜFE oranlarına güvenin kalmadığını belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:
 
“TÜİK tarafından Mart Ayı tüfe artışı yüzde 1,08 olarak açıklandı. Genel olarak bakıldığında, açıklanan yüzde 1,08 artış gerçeği göstermiyor. Sebzelerde ortalama yüzde 10’un üzerinde artış var. Tavuk eti yüzde 10’a yakın artış gördü. Gıda maddelerinde de aylık oranın üzerinde artışlar yaşandı.
 
418 madde üzerinden yapılan artışlarla genel enflasyon yüzde 1,08 olarak açıklanmasına karşın, emeklilerimizin aylık mutfak harcamasında resmi rakamların çok üzerinde olduğundan, emekli aylıklarının tüfe artışlarına göre zamlanması, alım gücünde kayıplara neden olmaktadır.
 
Üç aylık tüfe artışı yüzde 3,71; yıllık tüfe artışı yüzde 16,19 olarak hesaplandı.”
Bu artışların emekli aylıklarının gerçek durumunu yansıtmadığından, emekli aylıklarına seyyanen zamların yapılmasını savunuyoruz.
 
BAYRAM İKRAMİYELERİ 1.500 TL’YE YÜKSELTİLMELİ
Dini bayramlarda emeklilerimize ödenen 1.000 TL ikramiyelerin sabit kalması, alım gücünde değer kaybına yol açtığını belirtin Ömer Kurnaz, 2018 yılı ikinci yarısından itibaren emekli aylıklarına yapılan zamlar uygulansaydı, 2021 yılı birinci altı ayında emeklilerimize ödenen ikramiyenin en az 1.500 TL olması gerekirdi.
 
Hükümete çağrıda bulunan Kurnaz, bayramlarda emeklilerimize büyük bir destek olan ikramiyenin getirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, bayramların buruk geçmemesi için ikramiyenin 1.500 TL olmasını talep ediyoruz” dedi.
……….OOO………
BOZDOĞAN, 5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜNÜ KUTLADI.
Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, 5 Nisan Avukatlar Gününü kutladı.
Bozdoğan, Avukatlar Günü  vesilesiyle  Tarsus Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğünde görevli avukatları ziyaret ederek, Avukatlar Günlerini kutladı. Bozdoğan avukatlara çiçek vererek çalışmalarında başarılar ve kolaylıklar dileğinde bulundu. Avukatlarda başkan Bozdoğan’A kutlama ve çiçek jestinden dolayı teşekkür ettiler.
………….ooo……….
TABİT, POLİS HAFTASINDA POLİSLERLE EL ELE
Tarsus Kent Konseyi bisiklet Topluluğu, Polis Haftası münasebetiyle bu hafta Polislerle el ele veriyor. Polis turu düzenliyor.
TABİT ekibi 7 Nisan 2021  günü saat 18.30’de Yenimahalle Tuğralı kavşaktan bir bisiklet turu düzenleyecek. Bisiklet turuna Emniyet müdürü Ercan Elbir’inde katılımı bekleniyor.
…………OOO……….
TAŞYAD’DA  DOĞAN AKPINAR YENİDEN BAŞKAN
Kısa adı TAŞYAD olan Tarsus Şairler ve Yazarlar Derneği kongresinde başkanlığa yeniden Doğan Akpınar seçildi.
Koronavirüs  salgınından dolayı  pandemi önlemleri kapsamında alınan önlemler çerçevesinde kongre gerçekleştirildi.  39 üyeden 25’inin katılımı ile yapılan TAŞYAD Dernek Başkanı  Doğan Akpınar  üyelerin tamamının oyunu alarak güven tazeledi.
Artı 1 Cafede yapılan konrede dernek yönetimi şu isimlerden oluştu.
Başkan, Doğan Akpınar, yönetim kurulu üyeleri, Yakup Boncuk, Ümran Yıldırım, Fatma Özger Bilgiç, Mehmet Sarı. Denetim Kurulu: Sami Kabul, Ahmet Erişik, Kader Kutlu.
 
…………OOO……….
 
TÜRK SANAT MUSİKİ DERNEĞİNDE
AHMET DENİZ YENİDEN BAŞKANLIĞA SEÇİLDİ
Tarsus Türk Sanat Musiki Derneği, pandemi önlemleri kapsamında alınan önlemler çerçevesinde kongresini gerçekleştirirken, Dernek Başkanı Ahmet Deniz ise üyelerin tamamının oyunu alarak güven tazeledi.
Tarsus Belediye Nikâh Salonu altındaki dernek binasında gerçekleşen kongrede, Tarsus Türk Sanat Musiki Derneği’nin yeni yönetimi Ahmet Deniz, Mahmut Atdağ, Duygu Gökayaz, Furkan Üstün ve Ömer Yılmaz’dan oluşurken, Derneğin Denetim Kurulu’nda ise Filiz Uzun M. Turan Güç ve Fidan Gökayaz yer aldılar.
Dernek Başkanı Ahmet Deniz, kongre sonrasında yaptığı kısa açıklamasında, covid-19 salgını nedeniyle çalışmalara ara verildiği belirterek, salgının sona ermesiyle birlik yeniden Belediye Nikah Salonu altındaki dernek binasında çalışmaların devam edeceğini söyledi.
 
…………OOO……….
BİR EKMEK BEŞ BİN TL'YE MALOLDU
Tarsus ‘ta bir kişi ekmek almak için durdugu
market önünde hırsızların hedefi oldu.
Okan Çalışkan’ın haberine göre, olay ilçeye bağlı Şehitlertepesi Mahallesi'nde meydana geldi.
İşyeri aracı ile market önünde duran Mesut Yılmaz (26) tekrar aracına geldiğinde telefonunun olmadığını fark etti.
Güvenlik kameralarını izleyen Mesut Yılmaz telefonunun bir motosiklet ile gelen iki kişi tarafından gasp edildiğini fark etti.
Olayı polise bildiren Mesut Yılmaz, "bir ekmek bana beş bin TL'ye maloldu" dedi.
Polis hırsızlıkla ilgili araştırma yaparken telefonun 5 bin TL değerinde olduğu kaydedildi
 
………….ooo……….
BAŞIBOŞ KÖPEKLER ÜÇ KOYUNU TELEF ETTİ
 Tarsus ta dün  meydana gelen bir olayda başı boş gezen köpekler üç koyunu telef etti.
Olay ilçeye bağlı Çavdarlı Mahallesi'nde meydana geldi.
İddiaya göre Ali Çömük'e ait küçükbaş hayvanların bulunduğu ahıra giren başı boş köpekler ahır içinde bulunan koyunlara saldırdı. Üç koyunu telef olan iki koyunu da yaralı olan çiftçi Çömük yetkililerden yardım istedi. Kaynak. Okan Çalışkan
………….ooo……….
TİY BAŞKANI  ŞAHİN KIRBIYIK’TAN KAMUOYUNA
TİTY başkanı Şahin Kırbıyık Tarsus halkına açıklama yaptı.
Açıklama şöyle:’Beni bir müddet önce korsanlardan Melih bey buldu ve ben kongrede baskan oldum. Korsanlar gurubundan allah razı olsun yanımda oldular ama 34 yıl sonra ben bir gurubun baskani olarak değil memleketim Tarsus için geldim.
Bana sevgi gösteren tüm arkadaslarıma sonsuz teşsekkür ederim .Son zamanlarda maalesef bu bir güç yarışına döndü.Hiç kimse kusura bakmasın ben birlestirmeye calısırken 400 bin nüfuslu şehrimizin takımının yöneticileriyle halkımızın arasında uçurum olmaya basladı.Bu gün mulki yetkililerden aldığım telefonlarla 2. Kez mahcup duruma düstüm .Kiymetli hemşehrilerim ben birleştirici olmam gerekirken tiy'in ayrışmasını, bir güç savaşına dönüşmesini üzülerek izliyorum. Ben tarsus halkının ve tiy 'nin bir parcasıyım. ayrışmayı benim getirdiğim düşüncesi benim için çok kırıcı bir durumdur.
TİY tum Tarsuslularındır.Yaptığım bu açıklama şahsım adınadır.Ayrıca tiy adına resmi basın açıklamamız yapılacaktır.
Saygılarımla-Şahin Kırbıyık.’’
 
…………ooo……….
TÜRKİYE’DE VEFAT SAYISI  32456  OLDU
Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu  yenilendi.
Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinden paylaşılan
tabloya göre; dün  vefat sayısı 32456  olarak yer aldı.
 
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.

Tarsus Vilayet ©2006 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber ,Mersin ,Mersin Haberleri ,Mersin Son Dakika ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): -1